متن

امضاء تفاهم نامه همکاری دوجانبه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


امضاء تفاهم نامه همکاری دوجانبه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

مصادف با آغاز دهه مبارک فجر طی مراسمی در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم نامه همکاری دوجانبه میان محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری امضاء شد.

این تفاهم نامه به منظور گسترش تعاملات و هم‌افزایی بخش تولید و تجارت با بخش فنآوری کشور و کمک به تحقق اقتصاد دانش بنیان است.تسهیل ورود و استفاده از فنآوری‌ها و نوآوری‌های داخلی در صنایع و بنگاه‌های اقتصادی، کمک به شکل‌گیری، انسجام و تقویت حلقه‌های زنجیره‌ ایده تا صادرات، افزایش سطح آگاهی از چالش‌ها و اولویت‌های متقابل و تلاش در جهت رفع نیازها و حرکت در مسیر اولویت‌ها از جمله اهداف این تفاهم نامه است.

بر اساس این تفاهم نامه، کارگروه راهبری به منظور سیاستگذاری، تعیین اهداف کمی و کیفی، تصویب برنامه‌های سالیانه و نظارت بر همکاری‌های مشترک و توسعه تعاملات، کارگروه راهبری تشکیل و جلسات این کارگروه حداقل دوبار درسال تشکیل می‌گردد. همچنین کارگروه اجرایی با حضور دو نماینده تام الاختیار از هردو طرف تشکیل خواهد شد.

مهندس محمد رضا نعمت زاده در مراسم امضای تفاهم نامه دو جانبه با معاون علمی و فناوری رییس جمهور افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت با احیای مجدد معاونت آموزش و پژوهش در زمینه تحقیقات کاربردی قدم برداشت تا بتوانیم صنعت را با یک بسیج عمومی توسعه دهیم. نعمت زاده تاکید کرد: معتقدم که تمام صنایع چه نساجی و فولاد، خودرو سازی و چه صنایع معدنی،IT, ICT و…باید دانش بنیان شوند.

وی تصریح کرد: از سال ۶۸ تلاش بسیاری شد تا اینکه امسال دولت تصویب کرد در حوزه بخش خصوصی اگر تحقیقاتی به تصویب برسد ۵۰ درصد هزینه‌ها را دولت پرداخت کند و امیدواریم در لایحه حمایت از تولید نیز که این موضوع تاکید شده، به نتیجه برسد و مجلس تصویب کند. نعمت زاده با اشاره به پیش بینی راهکارهای اجرایی و تشکیل کمیته اجرایی در این تفاهم نامه افزود: متعهد می‌شوم که این دو کمیته به طور مستمر تشکیل جلسه بدهند. به گفته وی در این تفاهم نامه همکاری در حوزه صنایع دانش بنیان از تولید تا صادرات دیده شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به سهم اندک صنایع از R&D گفت: باید در این زمینه هدفگذاری کنیم چراکه در حال حاضر این سهم حدود یک درصد است و پیش بینی می‌کنیم بتواینم به سهم ۳ درصدی برسیم و این درحالی است که سهم هدفگذاری شده مورد تاکید مقام معظم رهبری در سند چشم انداز ۲۰ ساله حدود ۴ درصد است. وی در همین زمینه افزود: در لایحه اخیر مجلس مشوقهایی پیش بینی شده و کمیسیونها نیز تصویب کردند و بعد از تصویب شورای نگهبان ابلاغ می‌شود.