متن

بازديد از محل اجراي پایلوت استخراج حلالی روی از فیلتر کیک لیچینگ بصورت پیوسته واقع در دانشگاه زنجان


بازديد از محل اجراي پایلوت استخراج حلالی روی از فیلتر کیک لیچینگ بصورت پیوسته واقع در دانشگاه زنجان

تست گرم پايلوت توليد روي با خلوص بالا ۹۹/۹۹٪ و كنسانتره سرب بيش از ۶۰٪ از ماده معدني اكسيده (با محتواي روي حداكثر ۱۰٪) و مواد ثانويه (باطله ها،پسماندها و ضايعات صنعتي)

به گزارش حوزه اطلاع رساني طرح­هاي صنايع نوين در تاريخ ۱۳۹۳/۱۰/۱۱، تيم كارشناسان طرح‌هاي صنايع نوين از محل اجراي پایلوت استخراج حلالی روی از فیلتر کیک لیچینگ بصورت پیوسته واقع در دانشگاه زنجان كه با حمايت مالي طرح‌هاي صنايع نوين اجرا شده است، بازديد كردند. اين پايلوت به منظور بازيابي روی، سرب، نیکل، کادمیم، کبالت و مس از منايع كم عيار مي باشد.

افزايش مصرف فلز روي، رو به اتمام بودن ذخایر معادن غني و همچنين نوسانات قيمت اكثر فلزات از جمله روي باعث شده است كه توجه توليد كنندگان به معادن كم عيار و يا معادني كه به علت ناخالصي هاي مضر با روشهاي فعلي ارزش استخراج نداشته اند، بیشتر گردد. اين موضوع و نياز به بازيابي قراضه‌هاي محتوي روي و همچنين نياز به توليد فلز روي  بسيار خالص باعث شده است كه روشهاي پرعيار سازي و خالص سازي روي بيش از پيش مورد توجه قرار گیرد.

دكتر مرادخاني مجري پروژه گفت: در اين پروژه از روش هيدرومتالورژي استخراج حلالي استفاده شده است. مواد مورد استفاده براي استخراج روي و ماده محتوي سرب با عيار پايين، منابع اوليه (كم عيار) و منابع ثانويه (باطله ها و ضايعات صنعتي) مي‌باشند. استفاده از اين فرآيند منجر مي‌گردد تا مواد اوليه كه داراي عيار كم هستند و مواد ثانويه (مانند باطله‌ها و ضايعات صنعتي) كه آلاينده محيط زيست مي‌باشند مورد توجه واقع شده و روي با خلوص ۹۹۵/۹۹%  و ماده محتوي سرب با عيار بالا از آنها استخراج گردد.

در حال حاضر روي در كشور با خلوص ۹۹۵/۹۹% توليد نمي‌گردد و تمامي نياز صنايعي كه به نحوي به محصول مذكور وابسته‌اند از طريق واردات تامين مي‌گردد. با توجه به اين موضوع كه مواد لازم براي توليد اين محصول بصورت مواد اوليه كم عيار و مواد ثانويه (باطله ها و ضايعات صنعتي) در نظر گرفته شده است، توليد اين فلزات با ارزش داراي صرفه اقتصادي بوده و منجر به افزايش بهره وري مي گردد.  پيش بيني‌هاي اوليه نشان مي دهند كه در صورت توليد اين فلز با ظرفيت حدود ۱۰۰۰۰ الي ۱۵۰۰۰ تن در سال بازار فروش مناسبي در داخل كشور وجود دارد.

از جمله مزیت های روش استخراج حلالی روی نسبت به روش‌های سنتی موجود در کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱- استفاده از خاک‌ها و پسماندهای کم عیار روی(۲ الی ۷ درصد)-۲-راندمان بالاتر فرایند (۲۰% راندمان بیشتر)-۳-استفاده از منابع ثانویه روی حاوی کلر و فلوئور-۴-مصرف مواد شیمیایی کمتر - ۵-هزینه تولید بسیار پایین تر- ۶-تولید کاتد SHG .

پايلوت ساخته شده جهت انجام تست هاي SX فعال مي باشد.