متن

ساخت لیزر فیبری با توان ۲۵۰ وات با حمایت طرح‌های صنایع نوین


ساخت لیزر فیبری با توان ۲۵۰ وات با حمایت طرح‌های صنایع نوین

به گزارش حوزه اطلاع رسانی طرح‌های صنایع نوین در تاریخ ۱۱/۱۱/۹۳، آقای مهندس ادیب مدیر اجرایی طرح‌های صنایع نوین به همراه تیم کارشناسان از محل اجرای پروژه "ساخت لیزر فیبری با توان ۲۵۰ وات" در دانشگاه شهید بهشتی که با حمایت مالی طرح‌های صنایع نوین اجرا شده است، بازدید کردند. در سال‌های اخیر لیزرهای فیبری بدلیل حجم کمتر و سبکتر بودن و کیفیت باریکه خروجی بهتر در مقایسه با لیزرهای حالت جامد توجه زیادی را در زمینه‌های مخابرات نوری، حسگرهای لیزری، پزشکی، پردازش مواد، نگهداری داده‌ها و…به خود جلب کرده‌اند. در این پروژه، لیزر فیبری پیوسته ۲۲۰ وات با استفاده از فیبرهای دوغلافه آلاییده با ایتربیوم با مشخصات زیر طراحی، ساخت و بهینه سازی شد. این لیزر بطور خاص می‌تواند در برشکاری، جوشکاری، سوراخکاری و حکاکی فلزات مورد استفاده قرار گیرد.

پارامترها مقادیر
طول موج مرکزی ۱۰۸۰ nm
توان بیشینه ۲۲۰ W
پروفایل خروجی Near Gaussian
زاویه واگرایی خروجی ۶.۸۸o

آقای دکتر مسعودی مجری پروژه گفت: کارایی لیزر بصورت نسبت توان خروجی لیزر به توان پمپ کل لیزرهای دیودی در هر جریان تعریف می‌شود که مقدار آن برای توان پمپ کل حدود ۳۰۳ وات و توان خروجی ۲۱۶ وات برابر با تقریباً ۷۱ درصد بدست آمده است.

با توجه به کیفیت بالای جوش و برش حاصله، در مقایسه با سایر روش‌های متداول، سرعت بالای آن و راندمان بالای لیزر فیبری در مقایسه با سایر لیزرها، بومی سازی آن می‌تواند ارزش افزوده زیادی را در ساخت آن ایجاد و به بازار داخلی و حتی خارجی نیز ارائه نمود.